Napi történelmi forrás

"Kacagva, dalolva lesuhant a béke” - Karácsony a Don partján

Karácsonykor különösen nehéz azoknak, akik szeretteiktől távol töltik az ünnepeket. Főleg akkor, ha ezt közel 2000 kilométerre az otthonuktól, a harctéren teszik. A magyar 2. hadsereg katonái sem éreztek másképp, erről több visszaemlékezés és naplóbejegyzés is tanúskodik. Ezekből válogattunk…

Tovább olvasom
2015\12\24 NTF komment

Szenteste az Egyenlítő térségében

1900. december 24. Ecuador partjainál a Donau hadihajó fedélzetén

Szerző: Rosta András, Hansági Múzeum   Az Ünnepek alatt nem könnyű olyan történelmi forrásra találni, amely szorosan kötődne ehhez az időszakhoz, levéltári kutatásaim során mégis rábukkantam egy olyan érdekességre, ami egészen pontosan december 24-hez kapcsolódik. A kiragadott forrásrészlet egy…

Tovább olvasom

Főzés a világháborús karácsonyok alkalmával

Mit ettek elődeink háborús időkben?

1914/1915 tele még nem okozott teljes összeomlást a békeidőben megszokott állapotokhoz képest, de olyan alapvető hozzávalók már hiányoztak az adventi készülődésből, mint a tojás, a tejszín vagy a vaj. A következő év telén azonban már számos olyan korlátozás volt életben, amely megnehezítette a…

Tovább olvasom

A seggbe lőtt István

Tíz különös halál a középkori magyar történelemből I.

Szerző: Kanyó Ferenc Árnyékszéken meghalni nem tartozik a szokványos halálnemek közé. Sőt, a legmegalázóbb halálok egyikeként tartjuk számon, ezért nem véletlen, hogy a világszerte ismert Tűz és jég dala ciklus (vagy sorozatos nevén Trónok harca) írója, George R. R. Martin…

Tovább olvasom

Merénylet Marseille-ben I.

Gyilkosság a kamera előtt

1934. október 9-én usztasa merénylők Marseille-ben meggyilkolták I. Sándor jugoszláv királyt; a támadásban Louis Barthou francia külügyminiszter és több civil is életét vesztette. A merénylet hatalmas visszhangot váltott ki egész Európában. Mivel az esemény kamerák előtt…

Tovább olvasom

Hóman Bálint levelezése Veesenmayerrel 1944 tavaszán

Szerző: Gellért Ádám Az elmúlt hónapokban fellángolt a Hóman Bálintnak állítandó szobor körüli emlékezetpolitikai és történészi vita. Kiemelkednek Ujváry Gábor (július 27, szept. 22) és Kovács M. Mária (aug. 15.) valamint Ujváry és Ungváry Krisztián egymással folytatott vitái (Heti Válasz,…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása