Napi történelmi forrás

„A reakció romlott törpéje”

Kommunista propaganda Lengyelországban 1945-ben

Szerző: Dobrowiecki Péter   1945 júliusára a „lengyel kérdés” megoldása a legjobb irányban haladt a legfelsőbb szovjet vezetés számára. A februárban megtartott jaltai tárgyalások során az angolszász vezetők Moszkva érdekszférájába sorolták Lengyelországot. Berlin bevételével és náci a Németország…

Tovább olvasom

Jubilál a rohamsisak: 1915–2015

Az első világégés négy háborús éve számos haditechnikai újítást eredményezett, a hadviselés offenzív és defenzív területén egyaránt. A gyalogos katona egyik új védelmi felszerelési tárgya „a repeszek elleni védelemre szolgáló sisak”, avagy közkeletű nevén a rohamsisak lett, amit éppen száz éve…

Tovább olvasom

A népszerűség árnyoldala – Hitler és a veszélyes virágcsokrok

Szező: Fóris Ákos   Könyvtárnyi irodalma van annak a kérdésnek, hogy Hitler az 1920-as évektől kezdve hogyan építette ki előbb az NSDAP-n belül, majd a nemzetiszocialista államban személyi kultuszát. Miután 1933. január 30-án kinevezték Németország kancellárjának, egy, a politikai…

Tovább olvasom

Zsiga bácsi és a szocialista nemzeti egység

 Az 1970-es évek elejétől, igaz korlátozottan, és a korabeli politikai sallangokat nem mellőzve, de lehetővé vált az 1945 előtti időszak hivatalos szempontoktól némileg eltérő kutatása is. Elég csak Nemeskürty István 1972-ben megjelent Requiem egy hadseregért című könyvére gondolni, amely azóta több…

Tovább olvasom

Kócsagőr a Kis-Balatonon, avagy a hazai természetvédelem kezdetei

Bizonyára már mindenki találkozott a természetvédelem emblémájával, a kék mezőben repülő fehér madár alakjával. A címerben látható nagy kócsag nem véletlen lett a természetvédelem jelképe. Bár ma már szerencsére kb. 3600-5500 pár fészkel Magyarországon, ez nem mindig volt így. Az első világháború…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása