Napi történelmi forrás

Olasz újságlap a 15 éves háború idejéből

A tizenöt éves háború alatt az olasz államokból és a császárságból is érkezett ember és pénz a török elleni harcokra. Hogyan, milyen forrásokból és mennyire megbízhatóan értesülhettek ezekben az országokban a harcok részleteiről? Mekkora volt az érdeklődés és hogyan teremtett piacot a híreknek?…

Tovább olvasom

A Köztársaság téri pártház ostroma: mítosz és valóság

Az 1956-os forradalom és szabadságharc története a rendszerváltoztatást követően vált Magyarországon szabadon kutathatóvá, így számos olyan momentuma van az eseményeknek, amelyek tisztázása ha nem is lehetetlen, de mindenképpen kétséges. A Magyar Dolgozók Pártjának (MDP) Köztársaság téri pártházát…

Tovább olvasom

Hitler nőügyei III.

Geli Raubal, Alf bácsi unokahúga

Szerző: Kalmár Miklós Angela – családi körben csak Geli – Raubal Adolf Hitler, a Nemzetiszocialista Német Munkáspárt (NSDAP) Führerének unokahúga, valamint egyik szerelme volt. Igen, az első mondat nem tévedés: a pártvezető kapcsolatot létesített saját rokonával, aki kerek…

Tovább olvasom

Kard és kókuszolaj - Görgei Artúr a szabadságharcban I.

Komiszkenyér, csappantyúgyár és a gróf kivégzése

Szinte kereken száz éve, 1916. május 21-én, Buda visszavívásának évfordulóján hunyt el Görgei Artúr, az 1848/49-es szabadságharc legismertebb és leghatékonyabb honvédtábornoka, aki eredetileg csak kényszerűségből választotta a katonai pályát. Bár fiatal kora óta tudományos pályára készült (és…

Tovább olvasom
2016\06\06 btp 8 komment

Bazi nagy görög mentőcsomag

Marshall harvardi beszédétől a korinthoszi csatornáig

Baranyi Tamás Péter 69 évvel ezelőtt indult útjára minden idők legnagyobb amerikai mentőcsomagja, a Marshall-terv. Görögország egy kicsit mindig a tönk szélén állt, de a világháború és a polgárháború után tényleg nem látszott a fény az alagút végén. 1947-ben Nagy-Britannia jelezte az USA-nak, hogy…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása