Napi történelmi forrás

Nők elleni erőszak és házasságtörés a középkori Budán

Szerző: Kanyó Ferenc A nők elleni erőszak körül a politikai közbeszédben manapság gyakran lángolnak fel az indulatok, időnként pedig a régi, középkori joggyakorlatot is felemlegetik, mint elrettentő példa. Csakhogy az igazság, mint olyan gyakran, most is sokkal szofisztikáltabb. A nők elleni…

Tovább olvasom

Sztálin: a nagyhatalmak nem fogják engedni, hogy a finnek békében éljenek

A téli háború II. rész

A német-lengyel háborúba szeptember közepén bekapcsolódott a Szovjetunió is, majd a Molotov-Ribbentrop paktum értelmében felosztották egymás között Lengyelországot. Sztálin ezt követően megzsarolta a három balti államot, s "segítségnyújtási szerződést" íratott alá velük, majd a Vörös Hadsereg…

Tovább olvasom

Kard és kókuszolaj - Görgei Artúr a szabadságharcban IV.

Merre legyen az előre?

Múlt héten a tavaszi hadjárat előkészítő szakaszánál hagytuk abba Görgei Artúr történetét; a kápolnai csatavesztés után viszonylag gyorsan magához tért honvédsereg fő ereje - mintegy 42 000 fő, 140 löveggel - március utolsó napjaiban a tábornok emlékei szerint "a kápolnai…

Tovább olvasom
2016\06\28 btp 7 komment

„Úgy éreztük, minden nap ezer évig tart” – a koreai háború első hónapjai Szöulból nézve

Baranyi Tamás Péter Az „elfelejtett háborúként” is emlegetett koreai háború egy olyan konfliktus, ami napjainkban sem ért még véget: Észak legutóbb 2014-ben üzent hadat Délnek, igaz, csak „félig”, bármit jelentsen is ez. Az 1950–53 között zajló vérfürdő fordulatos története során a fővárost, Szöult…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása