Napi történelmi forrás

'48 és '56 közös öröksége

A szabadság kódjai című kiállítás a Néprajzi Múzeumban

Ma ismét rendhagyó poszttal készültünk! Az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulóján számos kiállítás, konferencia és egyéb rendezvény emlékezett (és emlékezik) meg az október-novemberi eseményekről. A  Néprajzi Múzeum és az Országgyűlési Múzeum egy közös…

Tovább olvasom

Egy lengyel Sienában: pizza és palio

Zbigniew Herbert (1924-1998) lengyel költő, drámaíró magyarra elsőként lefordított műve egy esszégyűjtemény, a Barbár a kertben, amelyben a szerző térben és időben széles skálán ír a francia és olasz táj, városok, művészet iránt vonzalmáról. Mint Barbár eljut Sienába is, amely városról jó ötven…

Tovább olvasom

„Rákosi úr, dobja el a cigarettáját!”

Az 1946-os Országos Parasztnapok

A második világháborút követő években Magyarországon jelentős átalakulás ment végbe, egy veszélyeztetett demokráciából kialakult a totális kommunista diktatúra. A kommunista hatalomátvétel utolsó lépése volt a sztálinista alkotmány bevezetése 1949. augusztus 20-án, előtte azonban jelentős események…

Tovább olvasom

Kard és kókuszolaj - Görgei Artúr a szabadságharcban V.

Bár Buda elfoglalása után úgy látszott, hogy minden jól alakul, a helyzet korántsem volt ennyire rózsás; Görgei és Kossuth viszonya tovább romlott (főleg, miután a tábornok visszautasította a neki szánt kitüntetéseket és a gödöllői uradalmat), a hadsereg készletei kezdtek kimerülni (a hazai…

Tovább olvasom

Rejtélyes lövészárokbetegség a Donnál

A hadrakelt seregekre az ellenség és az időjárás mellett járványos megbetegedések képében is komoly veszélyek leselkedtek. A kora újkorig a pestis, kolera és a tífusz voltak a legveszélyesebbek, elég csak Hunyadi Jánosra gondolnunk, aki nándorfehérvári diadala után maga is áldozatul esett a…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása