Napi történelmi forrás

Az antant (titkos) szerződései az első világháború alatt

A román hadüzenet margójára

Románia 1916. augusztus 17-én a bukaresti titkos szerződéssel csatlakozott az antanthoz, tíz nappal később, augusztus 27-én pedig elrendelték a román hadsereg mozgósítását és még aznap megérkezett a hadüzenet is. Bár a világháború kitörésekor Románia még a hármasszövetség tagja volt, 1916-ig azonban…

Tovább olvasom

"Nincs kenyered? Üsd a zsidót! Nincs lakásod, kevés a béred? Üsd a zsidót!"

Antiszemita szociális törvényhozás, politikai gondolkodás a Horthy-korszakban

A két világháború közötti magyar társadalom szerkezete rendkívül torz volt, ugyanis míg a lakosság közel egyharmada szegénynek volt tekinthető, addig a lakosság kevesebb, mint 0,5%-a rendelkezett az összjövedelmek 10%-ával! Sokan úgy kívánták orvosolni ezt az egyre nyomasztóbb kérdést, hogy a…

Tovább olvasom

A szovjet szörnyeteg és a berlini győzelmi parádé

Ma 71 éve, 1945 szeptember 7-én került sor Berlinben a második világháború győztes hatalmainak közös felvonulására, amin részt vettek brit, amerikai, francia és szovjet csapatok. A nyugati hatalmak számára nem volt kiváltképpen fontos az esemény, inkább a hazai parádékat részesítették előnyben,…

Tovább olvasom

Pravda vitězí? Győz az igazság?

Ha valaki először jár Prágában, biztos, hogy a Hradzsin-Károly híd-Óvárosi tér-Josefov tengelyen mozog, netán elzarándokol az U Flekůba. Aki már másodjára nézi meg a cseh fővárost, már merészebb, és megnézi a Staropramen sörfőzdét, kilátogat a Petřín-hegyre vagy épp…

Tovább olvasom

"Kannibálok földjén" - Egyszerű felfedezőútnak indult...

Arról már több szó esett blogunkon is, hogy a helgolandi és lissai ütközetek után miként kezdett lassú, de biztos fejlődésbe a Császári és Királyi Haditengerészet, amelynek lobogóját hamarosan a világ túlfelén - például a Csendes-óceánon és Kínában is - megismerhette barát és ellenség is. A Zrínyi…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása