Napi történelmi forrás

„A szögesdróton lógva...”

avagy egy tisztellenes brit dal az első világháborúból

Az első világháborúról számos tévhit és legenda létezett, és létezik manapság is. Ezek közül volt egy a világégésben részt vevő hadseregek tisztjeinek legénységgel összevetett alacsony veszteségi mutatója. Ez a mítosz már a háború alatt is közkeletűnek számított, a brit katonák a lövészárkokban egy…

Tovább olvasom

A magyar cigányság megítélése és a bűnügyi statisztikák esete

„A vér azonban nem válik vízzé…”

A 20. század egyik legégetőbb és máig aktuális problémája a magyarországi cigányság integrációja. Olyannyira az, hogy a kérdés az ezredfordulón túl is folyamatos politikai csatározások, a mindennapi közbeszéd témáját szolgáltatja, a legmesszebb menő indulatok mellőzése…

Tovább olvasom

Interjú a tábornokkal: Karl Pfeffer-Wildenbruch, a "Budapest-erőd" parancsnoka

Budapest 1944-1945-ös ostroma, amely Leningrád és Sztálingrád után az európai hadszíntér harmadik leghosszabb ilyen jellegű művelete volt, hatalmas emberveszteséggel és pusztítással járt. Több ezer lakóház mellett súlyos károkat szenvedett többek között a Várnegyed, a Parlament, elpusztult az összes…

Tovább olvasom

Az első rögbimérkőzés Magyarországon

Az angol "rugdaló" mindkét változatát könyvekből már az 1880-as években ismerték Magyarországon. Az első rögbimeccsre mégis csak 1912-ben került sor, jóval a magyar labdarúgás hőskorszaka után: utóbbit kiépült rendszerben, saját szövetség felügyelete alatt játszották a profik és az amatőrök ekkor. A…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása