Napi történelmi forrás

Az angol külügy és az első bécsi döntés

1938. november 2-án német és olasz döntőbíráskodással született meg az első bécsi döntés, amely visszajuttatott Csehszlovákiától Magyarországhoz 12.000 négyzetkilométernyi, túlnyomó többségben magyarlakta területet. Az első bécsi döntéssel visszakapott…

Tovább olvasom

Gáza – ahol magyar tüzérek brit tankokkal találkoztak

Jogosan vetődhet fel a kérdés, hol találkozhattak magyar katonák tankokkal az első világháború során? Hiszen a Monarchia nem gyártott harckocsit, illetve nem harcolt olyan fronton, ahol farkasszemet nézhetett volna a világégés egyik haditechnikai újításával. (Jegyezzük itt azért meg, hogy 1918-ban,…

Tovább olvasom

Az igazi barbárok - Kecskeméti betyárok rablógyilkossága

1867 márciusában a szélfútta szarkási homokbuckák közül két holttest került elő. A véletlenül megtalált két holttest Bodri Péter juhászé és annak fiáé volt. Két évvel azelőtt Szent György napján tűntek el nyomtalanul 185 birkával, 115 báránnyal, 3 szamárral és a kutyákkal együtt. Bodri nyakán kötél…

Tovább olvasom

A Véres Vasárnap

A londonderry sortűz zenében és költészetben

A több évszázados múltra visszatekintő brit - ír szembenállás 1969-ben új fordulatot vett. Ekkor kezdődött a hivatalosan 2005-ig tartó "Leghosszabb Háború", vagy ahogy a britek nevezték, a bajok, zavargások ("The Troubles"). Az Észak-Írországban élő, másodrendű polgárként kezelt katolikusok…

Tovább olvasom

Magyarok a jugoszláv partizánhadseregben

Szerző: Domján Dániel Ferenc 1944 októberében a jugoszláv partizánhadsereg megkezdte „felszabadító” harcát Délvidéken, azokon a területeken, amelyekről a magyar hadsereg kivonult. A Josip Broz Tito által vezetett kommunista felkelők, a szerb civil lakossággal karöltve szinte azonnal megkezdték a…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása