Napi történelmi forrás

"...mint egy csodálatos álom, sokáig élt emlékezetünkben.”

Koronázás és flottaparádé alulnézetből

Egy uralkodó koronázása ma is nagy eseménynek számít, amelyen számos ország vezetése képviselteti magát, és amelyet a létező összes on- és offline médium is közvetít. Nem volt ez másképp az 1910-es években, főleg ha a korszak legnagyobb birodalmának uralkodójáról volt…

Tovább olvasom
2016\10\28 NTF komment

Női tulajdon, nők öröklése a 17. századi Felső-Magyarországon

A Keczer család nő tagjai a végrendeletek tükrében

Kiss-Kozslik Eszter A mai posztban a Sáros vármegyei Keczer család 17. századának történetéből három nőt próbálunk megismerni végrendeleteken keresztül. A végrendeletek alapvetően sok személyes benyomást nem tudnak biztosítani, hiszen a bevezető szöveg is egy-egy formula használata szerint került…

Tovább olvasom

"Angol, amerikai kém, a munkásság hitvány árulója"

Gyűlöletkampány Kéthly Anna ellen

Kéthly Anna következetes szociáldemokrata politikus volt. Az 1920-as és az 1930-as években rendkívüli kivételnek számított, ha egy nő politikusként mérettette meg magát s a parlamentbe került. Magyarország egyik legnagyobb múltra visszatekintő pártját azonban több ízben is ostrom alá vették a…

Tovább olvasom

Világsztár a Szovjetunióból

Szerző: Kalmár Miklós                  Az 1960-as évek elejére a hidegháborús nyomás meglehetősen nagy volt úgy a nyugati, mint a kommunista országokon. Igaz ugyan, hogy Sztálin 1953-ban meghalt, de utóda, Nyikita Szergejevics Hruscsov csak három évvel a diktátor halála után vehette át a…

Tovább olvasom

Fosás a másvilágra – Habsburg Albert király halála

Habsburg Albert volt az első király, aki a később oly sokáig uralkodó dinasztiából a magyar trónra kerülhetett. A róla fennmaradt írások alapján tetterős férfi volt, aki aktívan gyakorolta a lovagi erényeket, nem félt személyesen harcba szállni a törökkel, vagy éppen a…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása