Napi történelmi forrás

Az Agent Orange – vegyi hadviselés (?) a vietnami háborúban

   1961 közepén Ngo Dinh Diem, Dél-Vietnam elnöke kérvényezte az Amerikai Egyesült Államoktól, hogy hajtsanak végre légi herbicid (gyomirtó) permetezést országában. 1961 novemberében John F. Kennedy amerikai elnök engedélyezte a Ranch Hand fedőnevű hadművelet megindítását, ami az USA gyomirtó…

Tovább olvasom

Osztrák-magyar haditengerészek kínai és japán fogságban

Kevéssé ismert, hogy bár Ausztria-Magyarországot semmiképp sem lehetett tengeri nagyhatalomnak tekinteni, a kettős monarchia erős flottával rendelkezett és tengerészei eljutottak a világ legtávolabbi pontjaira is. Az első világháború kitörésekor a Kaiserin Elisabeth védett cirkáló Kínában…

Tovább olvasom

Castro Rooseveltnek: Egy visszautasíthatatlan ajánlat, 1940.

Hogyan próbált a fiatal Fidel Castro az amerikai elnökkel üzletet kötni

A mára a létező szocializmus és az Amerika-ellenesség egyik ikonikus alakjává vált Fidel Castróban, aki 1959-től egészen a 2000-es évek első évtizedéig terelgette országát a társadalmi egyenlőség felé, Havannában töltött egyetemi évei előtt még nem sok volt meg a későbbi antiimerialista…

Tovább olvasom

Francia fogolytáborok: Egy hadifogoly levele 1946-ból

A második világháború után hozzávetőlegesen 300 ezer magyar katona és levente került amerikai, francia vagy angol hadifogságba a széteső Harmadik Birodalom területén. Fogságuk színvonala elsősorban az adott tábor vezetőségétől és őrségétől függött. Volt olyan hadifogolytábor, amelyben az egykori…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása