Napi történelmi forrás

Prudential – egy épület, amely túlélte városának halálát, majd szemtanúja volt újjászületésének

 Szerző: Dobrowiecki Péter   Egy kép ami a varsói felkelés szimbólumává vált. A Prudential épülete találatot kap – a varsói felkelés 65. évfordulója alkalmából kiadott emlékbélyeg (2009)Forrás: Varsói Felkelés Múzeuma  A Varsóba látogató külföldiek számára a város szívében található, fakó,…

Tovább olvasom

"Bombamerénylet transzban?" - Matuska Szilveszter a sajtóban és a városi legendákban

"A biatorbágyi bombamerénylet borzalmas rejtélye kapcsán a tömeggyilkos Matuska Szilveszter zavaros vallomásában egy szúrósszemű titokzatos emberről is beszélt, aki szerinte valósággal szuggerálta őt a véres tömeggyilkosság elkövetésére. — önkívületi állapotban,…

Tovább olvasom

Egy éles nyelvű magyar diplomata

Szerző: Miklós Dániel Barcza György 1927 és 1938 között látta el Magyarország vatikáni képviseletét, majd ezt követően három évig volt londoni követ. Teleki Pál öngyilkossága és a délvidéki hadművelet után Nagy-Britannia megszakította Magyarországgal a diplomáciai kapcsolatot, így Barcza…

Tovább olvasom

Söpörjük ki a fasiszta szemetet! – A politikai rendőrség könyvrazziája 1945-ben

Szerző: Fóris Ákos Az 1945. január 20-án aláírt moszkvai fegyverszüneti egyezmény – az egyezmény 16. pontjára vonatkozó – E/ melléklete a magyar kormányt kötelezte, hogy „a rádió, távíró és posta összeköttetést, levelezést, sifrírozott levelezést és futárszolgálatot, valamint a Magyarország…

Tovább olvasom

„This war was not made in Germany; but „Made in Germany” is the cause of it.”

„A [világ]háború  nem Németország terméke volt, de a „német termék” a háború okozója." – talán a legjobban így fordítható a címben található szöveg, amely egy amerikai újság hasábjain jelent meg az első világégés alatt. 1887. augusztus 23-án Nagy-Britanniában jogerőre emelkedett az a törvény…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása