Napi történelmi forrás

Károlyi és a „szép új világ” fonákja

Szerző: Miklós Dániel   A „Vörös Gróf,” Károlyi Mihály 1919 utáni emigrációját felhasználta arra, hogy elvei megvalósításához külföldön keressen támogatókat. Először Csehszlovákiában próbálkozott, majd Párizsban letelepedve később járt az Egyesült Államokban és a Szovjetunióban is. Utóbbi ország…

Tovább olvasom

Chicago Pile 1 (CP-1)

Avagy az első mesterséges atomreaktor

  Az első mesterséges atomreaktor megépítéséhez először annak elméleti, tudományos lehetőségeit kellett felfedezni. A második világháború előtt már több tudós számára nyilvánvaló volt, hogy az atommagban nagy mennyiségű energia található, de ennek kiaknázása és a hasznosítás mikéntje még rejtély…

Tovább olvasom

Magyar hajó német célkeresztben - a Kelet gőzös elsüllyesztése

Bár az 1939 szeptemberében kirobbant második világháborúba Magyarország 1941-ig nem kapcsolódott be, a világégés közvetlen következményeivel több magyar szembesült, méghozzá 3300 kilométernyire az ország határaitól. Az elsők között voltak a Neptun Tengerhajózási Rt. KELET gőzösének tengerészei;…

Tovább olvasom

Az utolsó híres alföldi betyár

Farkas Jancsi kapcabetyár*

Farkas Jancsi Hódmezővásárhelyen született 1838-ban. A Ráday-kort követően, az 1880-as években tevékenykedett, s talán ennek köszönhetően a róla szóló népi emlékek a folklór helyett már mindinkább a valóságot tükrözik. Bár nevét nem tartották olyan nagyra, mint Rózsa Sándorét vagy Bogár Imréét mégis…

Tovább olvasom

Egy különös találkozás

Szerző: Miklós Dániel   Ezen az oldalon az érdeklődő tizenegy furcsa, véletlen találkozásról olvashat, amely ismert emberekkel történt meg. A felsoroláshoz egy magyar vonatkozású találkozást is hozzá lehetne biggyeszteni, amikor is Kállay Miklós, németországi fogsága idején egy Churchill nevű…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása