Napi történelmi forrás

1941: Szovjet-magyar kapcsolatok a csúcson

Sajtóvisszhang

Magyarország 1940-ben német-olasz segítséggel visszaszerezte a Romániához csatolt területek északi sávját. Teleki Pál miniszterelnök a revíziós sikereknek mégsem örült felhőtlenül, ugyanis a területi visszacsatolások mögött nem volt széles nemzetközi jóváhagyás; ehhez lásd korábbi cikkünk. A magyar…

Tovább olvasom

Hogyan öljünk meg egy Árpád-házi trónkövetelőt? Avagy az innovatív magyar mérgezés esete

Tíz különös halál a középkori magyar történelemből III.

Szerző: Kanyó Ferenc IV. István (1163-1165) ellenkirályként nem hagyott különösebben mély nyomot a magyar történelemben, leszámítva a királyok számozásának személye miatti időnkénti bizonytalankodását. A történeti emlékezet úgy tartja nyilván, mint gátlástalan törtetőt és sikertelen uralkodót. A…

Tovább olvasom

„Úgy érzem, eljönnek értem”

Marosán György letartóztatása az 1956-os forradalom alatt

1956. október 28-án fordulat következett be a forradalomban. A Politikai Bizottság és a Központi Vezetőség aznapi ülését követően a kormány azonnali tűzszünetet rendelt el. Továbbá Nagy Imre bejelentette, hogy az addigi eseményeket nem ellenforradalomként, hanem „nemzeti demokratikus mozgalomként”…

Tovább olvasom

Vársorsok nyomában: királyi börtöntől a közösségi kőbányáig

Magyarország területén - és most legyen szó Nagy-Magyarországról vagy a csonka országról - rengeteg vár, illetve ma már többségében csak várrom található. A török háborúk, a Rákóczi-szabadságharc, 1848/49 és a második világháború során több erősség pusztult részben, vagy akár egészében, a harcok…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása