Napi történelmi forrás

"Régi idők focija"*

1953. augusztus 20-án adták át a közönségnek a Népstadiont, amelyben az 1980-as évekig elsősorban futballmeccseket és atlétikai versenyeket szerveztek. Már 1896-ban felmerült egy nagy befogadóképességű, korszerű stadion építésének gondolata, azonban az első világháború és az azt követő összeomlás…

Tovább olvasom

Piramisok New Yorkban

Az első világháború elején a német hadsereg még tradicionális, porosz gyökerekkel rendelkező csúcsos, ún. Pickelhaube sisakban indult harcba. Már a háború elején kiderült, hogy a bőrből készült fejfedők semmiféle védelmet nem nyújtanak a modern, iparosított hadviselés által a harctérre „acélvihart”…

Tovább olvasom

A Monroe-elv a gyakorlatban: Roosevelt's Rough Riders

A XIX. század utolsó éveiben az Egyesült Államok, mint ébredező nagyhatalom Csendes-óceáni, karibi és közép-amerikai érdekeltségei miatt egyre komolyabb konfliktusba került az utolsó gyarmati területeit kétségbeesetten féltő Spanyolországgal. 1898 tavaszán Washington szerint elérkezett az idő arra,…

Tovább olvasom

Antall József és az állambiztonság

A rendszerváltás utáni első szabadon választott miniszterelnökünk életútja kormányra kerülése előtt sem nevezhető hétköznapinak. Ifjabb Antall József már fiatal korától kezdve a politikai pályára készült. Ezt a szándékát nagyrészt apjától, Idősebb Antall Józseftől "örökölte", aki a második…

Tovább olvasom

Megszállás? Felszabadítás? – Révai József és a háború utáni világrend

1989-tól kezdve élénk történeti és közéleti vita folyik arról, hogy a Vörös Hadsereg 1944-45-ös magyarországi tevékenységét milyen fogalommal illessük. Ennek a diskurzusnak a legfőbb nehézségét az adja, hogy 1945-től minden, a náci Németországgal szövetséges vagy általa megszállt ország - illetve…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása