Napi történelmi forrás

"A Führer akaratából lényegi átalakulások lesznek a Birodalomi Fővárosban"

Berlin képekben, 1938. I. rész

Berlin a német egység megteremtése előtt is nagy városnak számított Európában, azonban igazi világvárossá való válása az első világháborút megelőző évtizedekre tehető. Az első világégés alatt a lakosság száma némileg visszaesett, de a két világháború közötti, közel húsz évben a  főváros népessége…

Tovább olvasom

A történelem nagy csalódása

Eva Braun, a "titkos" szerető, 2. rész

Szerző: Kalmár Miklós 1939. szeptember 1-jén kitört a II. világháború, és ez – már a kezdeti, német győzelmekkel gazdagon meghintett szakaszban is – közelebb hozta egymáshoz Adolf Hitlert és Eva Braunt. A Führer ugyanis – rá igencsak kevéssé jellemző módon – nem szerette volna, hogy szeretője…

Tovább olvasom

Abcúg Szerbia! I.

Szerbellenes hisztéria az első világháború kezdetén

A második világháborúval ellentétben az első világégés civil veszteségeiről, a polgári lakosság ellen elkövetett túlkapásokról, és a háborús bűntettekről kevés szó esik. Annak ellenére, hogy a konfliktus során a csaknem 10 millió elesett katona mellett járványok, éhínségek és a közvetlen katonai…

Tovább olvasom

"Tiszteletbeli magyarok": Ruszki Pista, az életmentő lengyel huszár, és Vaszil, az "idegenlégiós"

Már-már közhelyszámba megy, hogy magyarokkal, vagy valamilyen szinten magyarul értő emberekkel a világ minden pontján össze lehet futni, Kairótól Manhattanig. Nem volt ez másképp 70 évvel ezelőtt, a második világháború idején sem, de akkor nem kissé tanácstalan hátzsákos turisták, hanem a keleti…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása