Napi történelmi forrás

2016\02\12 matia 1 komment

Kelet-római aranypénzek és perzsa lovak a Tibeti-fennsíkon

 Szerző: Balogh Mátyás A Tibeti-fennsík zord, terméketlen vidék. Területének jó részén, jelenleg Kína két, gazdaságilag legelmaradottabb tartományi szintű közigazgatási egysége, a Tibeti Autonóm Terület és Csinghaj tartomány osztozik. Ez utóbbi kellős közepén, Wulan és Dulan megyékben, az…

Tovább olvasom

Hitler nőügyei

Stefanie, Adolf kamaszkori szerelme

Szerző: Kalmár Miklós  „A Führer Németországgal jegyezte el magát” – hangoztatta oly nagy előszeretettel a goebbelsi, nemzetiszocialista propaganda, amelynek kulcsszerepe volt „Hitler, a birodalomépítő vezető” kultuszának megteremtésében. A diktátor magánéletére…

Tovább olvasom

Roncstemető: Budapest, 1956

Budapest a huszadik század derekán, mindössze 12 év eltéréssel két alkalommal is súlyos harcok színterévé vált. A több tízezer halott és sebesült mellett hatalmas károkat szenvedtek a lakó és középületek, valamint a városi infrastruktúra is. A harcok elmúltával hosszabb-rövidebb ideig számos kilőtt,…

Tovább olvasom

A svábkitelepítés margójára

Kicsivel több mint 70 évvel ezelőtt, 1946 januárjában vette kezdetét a magyarországi németek, köznyelvi néven a svábok kitelepítése. A jelenség - amelyre a németek kollektív bűnösségének jegyében került sor - nem volt egyedülálló; a háború után a győztesek egy országban akarták tudni a németséget,…

Tovább olvasom

Mivel lehetett felidegesíteni a Harmadik Birodalom vezetőit?

A válasz szinte triviális, de nem a leadben fog elhangzani - különben el is lehetne felejteni a bejegyzés további részeit. A kérdésre a választ Újpétery Elemér (1911-2001) fogja megadni, aki 1987-ben megjelent visszaemlékezésében diplomáciai karrierjét eleveníti fel az utókor számára.…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása