Napi történelmi forrás

"MacAlpine katonái" - Egy rendhagyó "hadsereg" története

Bár a poszt címe mást sugallhat, most nem egy klasszikus értelemben vett hadseregről lesz szó, hanem Nagy-Britannia egyik legrégebbi és sokáig legjelentősebb építőipari cégéről, amelynek elsősorban ír munkásai nevezték magukat  - a tulajdonos után - MacAlpine katonáinak, vagy hadseregének…

Tovább olvasom

Prágában a helyzet nem változatlan

A müncheni döntés az első Csehszlovák Köztársaság számára a gyakorlatilag a véget jelentette, és főleg a cseheket viselte meg, míg a kisebbségek (magyarok, németek, szlovákok, ruszinok) üdvözölték a bíráskodást. Az átalakuló állam területét ugyanis nemcsak igazságosnak mondható etnikai revízióval…

Tovább olvasom

Versengés egy ex-belügyminiszter támogatásáért

Keresztes-Fischer Ferenc az emigrációban

Keresztes-Fischer Ferenc (1881-1948) a budapesti tudományegyetemen végzett jogi tanulmányokat. 1901-től Pécsen ügyvéd, a Pécsi Takarékpénztár Rt. jogtanácsosa. Az első világháborúban több fronton teljesített szolgálatot, amely elismeréseként több kitüntetést kapott. 1919-ben a szerbek által…

Tovább olvasom

Miniszterelnök mundérban, avagy a megvezetett tábornok

Imrédy Béla - aki 1938 májusa és 1939 februárja között volt magyar miniszterelnök - neve és szerepe széles körben ismert. A kiváló pénzügyi szakembernek tartott politikus eleinte szociális reformokkal, később az I. zsidótörvénnyel és egyre hangsúlyosabb jobbratolódásával szerzett magának hírnevet,…

Tovább olvasom

A Hlinka Gárda: "Szlovákia a szlovákoké"

  Az 1938 után meggyengült Csehszlovákiában megerősödtek a szélsőséges, nácibarát elemek. Szlovákiában az egyik legerősebb volt a a Szlovák Néppárt paramilitáris szervezete, a Hlinka Gárda. (Névadója Andrej Hlinka). Miután Hitler csapatai 1939 márciusában bevonultak Prágába, és megszűnt az önálló…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása